Laptop kijelzőre optimalizált szövegtartalom

marketing célú tartalom optimalizálás - tablet kijelző
A tablet kijelzőn megjelenített tartalom marketing értéke a weblap optimalizáltságától függ

A szövegtartalom optimalizált megjelenítése teszi lehetővé a felhasználó számára a zavartalan szövegértést. Ha az asztali számítógép képernyője eléggé széles (mostanában ez az alaphelyzet) és a felbontása is eléggé nagy (ami ugyancsak általános), akkor optimalizálatlan szövegmegjelenítés esetében túl hosszú sorokat kapunk és ehhez képest a normál betűméret kis sorközöket eredményez, aminek az a következménye, hogy a sorvégre érve és új sorra ugorva rossz helyen folytatjuk az olvasást, szemünk eggyel feljebb (gyakran) vagy eggyel lejjebb (ritkábban, de ez előfordul) ugorhat. Ez lassítja az olvasást, nehezíti az értelmezést, bonyolult, komplex szövegeknél kifejezetten akadályozza a megértést.

Képernyőszélesség, szöveg sorszélessége

A szövegmegjelenítő vagy -szerkesztő programok többsége lehetőséget ad annak beállítására, milyen széles legyen „a papír”, de egy .txt vagy .htm állomány megnyitása alapból a teljes képernyő-szélességben elterpeszkedő szöveget eredményezi. Ha ráadásul a betűméret is kicsi és sűrű a sorköz, szemünk belevész a betűtengerbe.

laptop kijekző - szöveg tartalom optimalizálás
Tartalom optimalizálása kijelző méretre

Mobilkészülékre optimalizált weboldalakon is főleg arra ügyelnek a programozók, hogy a tartalom jól jelenjen meg a keskeny kijelzőkön, azokon rendben is van, de asztali gépen vagy szélesebb képernyős laptopokon karszélességűek a szövegsorok, a képek otromba nagyok, a címekben pedig öklömnyi betűket találunk. A nagyon erősen eltérő kijelzőméretek szinte lehetetlené teszik, hogy egy közepes méretben csinos weboldal egyformán jól mutasson mondjuk 1600 és 320 pixelen. Ezért vált szükségessé, hogy ugyanannak a honlapnak legyen külön asztali gépre és külön mobiltelefonra optimalizált változata – ami igényes megjelenítés esetén azonban kétszer akkora programozói munkát követel.

Tartalomoptimalizálás laptopkijelzőre

Külön erre a műveletre általában nincs szükség, mert a jó felbontású kijelzővel forgalmazott laptopok számára szinte mindig megfelel az asztali PC-re optimalizált weboldal, így ezt a két képernyőfelületet optimalizációs szempontból egy kalap alá lehet venni és csupán arra kell törekedni, hogy a webtartalom 1024 pixel feletti kijelzőfelbontásnál teljes értékű legyen és kifogástalan felhasználói élményt nyújtson.

Optimalizálás táblagép-méretre

A táskaszámítógépekkel szemben a köztes helyet elfoglaló tabletgépek és netbookok esetében voltaképp egy harmadik optimalizációs verzióra lenne szükség, mert ezeken a platformokon mind a teljes képernyős változat, mind az okostelefonos keskenyítés torzan jelenhet meg. Ha mobilon normális, hogy az oldalsávok eltűnnek a képernyőről, tableten indokolt a perifériás tartalmaknak is zavartalanul megjelenniük, ám ha megjelennek, akkor meg túl zsúfolt lesz a kép, vagy túl kicsik a betűk, vagy túl kevés tartalom látszik egyszerre a keskenyre szűkülő főhasábból a monitoron.

Marketingszempontok: mi látszik legfelül?

A honlaptartalom optimalizálás laptop- vagy más kijelzőszélességre azonban nemcsak technikai kérdés. Marketing szempontból inkább azt kell mérlegelni, hogy mondjuk egy webáruház esetében mi kelti fel a látogató figyelmét, és hogy vajon a top tartalmi elemek milyen kijelzőkön hogyan jelennek meg, mi és mennyi látszik legfelül.  Igaz ugyan, hogy a mobileszközök részaránya egyre nő a felhasználói oldalon, ám

a hagyományos személyi számítógépet vagy nagy méretű táskagépet használók is eléggé tetemes vásárlói szegmenset képeznek ahhoz, hogy erre a kérdésre fokozott mértékben fókuszáljanak a tartalommarketing szakértői és az online tartalom optimalizálói is.

Érdemes tehát odafigyelni arra, hogy a divatossá vált mobilbarát honlapokon közzétett webtartalmak asztali PC és laptop monitorokon is teljes értékű felhasználói élményt nyújtsanak.

Olvass tovább

Releváns tartalom a Google szerint

relevans-tartalom-google
Kulcsszavas tartalmi relevancia – Milyen a releváns tartalom a Google szerint?

Ha van egy kis élettapasztalatunk és használunk idegen szavakat, illetve beszélgetünk olyanokkal, akik szívesen használnak idegen eredetű szakkifejezéseket, akkor nem kell nagy felfedezőnek lenni ahhoz, hogy észrevegyük: a relevancia fogalma mindenki számára mást-mást jelent.

Van, aki egy téma szemléletes bemutatásánál többre értékeli a száraz leíró részeket, másvalakinek egy infografika többet mond, mint a Milyen a releváns tartalom a Google szerint?nagy részletességű ismertetés, és van, aki egy videóból kapja a legjobb tájékoztatást valamiről. Akad, aki a rövid, tömör, lényegre törő szöveget tekinti relevánsnak, és zavarja a túl sok részlet, inkább csak egy-egy kifejezés definícióját keresi, van, aki számára éppen a minden apróságra kiterjedő informálódás lehetősége teszi hitelessé a szöveget. Akad, aki szívesen böngész táblázatot és a számok sokasága adja számára a megbízható közlést, más elvész az oszlopok és sorok sokaságában, csak a legfontosabb sarokszámokat külön szerepeltető közlést értékeli. Még aszerint is különbözünk, hogy a bemutatott dologra, jelenségre vonatkozó infók közül melyeket tekintünk mérvadónak. Van, akit hidegen hagy a kilowattban megadott teljesítmény és megelégszik a „kétszer olyan erős, mint” vagy „fele annyit fogyaszt, mint” típusú viszonyító adatokkal.

De vajon mit tekint hitelesnek, mérvadónak, relevánsnak a gépi intelligencia?

Kételyeinket tegyük félre: bizony a Google keresőalgoritmusa mesterséges intelligenciaként működik. Igen sok fejlesztő, teljes programozói és mérnöki csapatok másfél évtizedes munkája áll mögötte. A Google valamilyen szinten ma már érti, értelmezi a szöveges és képi tartalmakat. Ezen is túl: értékeli őket. Minőségüket, és – igen – relevanciájukat. Vagyis azt, hogy valamely témában mennyire értékesek, informatívak, megbízhatóak, mérvadóak. Feltételezhetően több száz, de inkább több ezer kritérium és sok millió összehasonlító művelet alapján „jön ki” az, hogy egy honlap tartalma mondjuk a zöldmarketing fogalomra nézve 53,7 %-ban releváns. Ha egy másik weboldal tartalmi relevanciája ugyanerre a fogalomra nézve 61,2 %, akkor az utóbbi előnyt élvez arra nézvést, hogy a zöldmarketing szóra leadott keresések eredményoldalán (SERP) előkelőbb pozíciót, azaz jobb helyezést kapjon az adott oldalra mutató hiperhivatkozás. Tudjuk: a tartalom nem minden, de ma már ez a legfontosabb rangsorolási szempont, alighanem fontosabb, mint a támogatói webháttér

A Google legbelső emberein kívül senki nem ismerheti az algoritmusok értékelési és rangsorolási szempontjait, ám a keresőoptimalizálással foglalkozó szakembereknek mégis eléggé határozott véleménye van arról, milyennek kell lennie a honlaptartalomnak ahhoz, hogy a keresőprogram magasra értékelje. Ez a vélemény egyrészt a Google hivatalos közleményei, másrészt szakmai leírások, harmadrészt – és legfőbbképpen – saját tapasztalatok alapján alakítható ki.

Ha – másik példát véve – arra törekszünk, hogy weboldalunk a mobilmarketing kulcsszóra nézve a Google szempontjából minél relevánsabb legyen, akkor világos, hogy a kereső számára elérhető helyeken és értelmezhető módon kell szerepeltetni a kulcsszót, így például célszerű az oldalnak éppen ezt a címet adni, vagy legalábbis szerepeltetni benne a kulcsszót, mondjuk így: Melyek a mobilmarketing eljárásai? Ajánlatos továbbá szerepeltetni címekben, kiemelésekben, képszövegben, táblázatban… Az optimalizálásban jártas SEO-szakértők kapásból felsorolnak 25-30 olyan külön előfordulást, amelyek egy oldal tartalmasságát jelzik és alkalmasak kulcsszavak megjelenítésére.

Olvass tovább

Online tartalom optimalizálása

Az online tartalom ez esetben honlaptartalmat, ezen belül is főleg webszöveget, honlapszöveget jelent, illetve a weboldal olyan elemeit, amelyek a Google keresőrobotjai számára leolvashatók, kiolvashatók, beolvashatók – és így a keresőalgoritmusok értelmezni, majd a kulcsszavas rangsorolásban értékelni képesek. Az optimalizáláson pedig kifejezetten a keresőszempontoknak való megfeleltetést értjük.

online-tartalom-optimalizalas
A honlaptartalom optimalizálása elengedhetetlen az eredményes keresőmarketinghez

Ha ugyanis a tartalommarketing tevékenység keretén belül a jó minőségű tartalmak közreadásával az a célunk, hogy a közzététel helyéül szolgáló online felületek megtalálhatók legyenek Google-kereséssel, mi több, bizonyos kulcsszavakkal a keresőtalálati oldalak (SERP) közül lehetőleg az elsőn szerepeljenek honlaptartalmaink, akkor ezt az online tartalmat optimalizálnunk kell. Ennek első szakasza történhet közvetlenül a tartalomkészítés során, a második szakaszt pedig a gondos utómunka képezheti. Bármilyen nagy odafigyeléssel készüljön is a honlap, bármennyire is figyeljünk szövegírásnál a keresési szempontokra, bármennyire is ügyeljünk a betűzött képek attribútumaira vagy a linkszövegekre, a készítési folyamat során még nem látjuk egyben a honlaptartalmat, így az egyes elemek megfelelő összehangoltsága nem alakul ki menet közben, azt utólag kell kialakítani, mint ahogy a kulcsszavas előfordulások gyakoriságát és változatosságát is csak utólag tudjuk ellenőrizni és korrigálni.

A honlaptartalom optimalizálásának szempontjai

Mivel a Google-keresések megkönnyítése céljából  végzett optimalizációról van szó, világos, hogy először is azoknak a technikai jellegű szempontoknak történő megfeleltetés a feladatunk, amelyek tudhatóan elősegítik a honlaptartalom értelmezését és értékelését a keresőalgoritmusok részéről. Ilyen elvárások például:

  • a honlapnak legyen neve (a title meta-tagnek legyen tartalma)
  • legyen megadva az leírása (description content)
  • legyenek megadva az kulcsszavai (keywords content)
  • természetesen: legyen a honlapon szöveg
  • a szöveget tagolják címek, alcímek
  • ha képet használunk, annak legyen helyettesítő szövege (alt tag)
  • éljünk a tipográfiai kiemelés lehetőségével
  • stb, stb.

A technikai elvárás lényegében annyi, hogy bizonyos elemek legyenek elérhetők a honlapon, de puszta meglétükön túl a tartalomoptimalizálás a fentebb felsorolt információs helyek, kiemelések tartalmának milyenségére vonatkozik. Ajánlatos például, ha a honlap neve megnevezi annak tárgyát, a leírásnak pedig össze kel foglalnia 2 sorban az oldal témáját, ahogy a címeknek is az alájuk sorolt szöveg lényegét kell megragadniuk.

Az általános megfeleltetéseken túl külön figyelmet igényel a kulcsszavak szerepeltetése, és ami ennél is nehezebb: a tartalom egészének organikus egybetartozást kell mutatnia, az a tartalmi elemeknek egyfelől kapcsolódniuk kell egymáshoz, másfelől ki kell egészíteniük egymás – messze elkerülve az ismételgetést, a tartalmi redundanciát.

Amennyiben sikerül minden tekintetben keresőbarát és az adott témában a Google által is relevánsnak ítélt online tartalmat létrehoznunk, az valóban marketingértéket képvisel és alkalmas nemcsak egy termék vagy szolgáltatás megismertetésére, hanem arra is, hogy az ezek nevére és a kapcsolódó kulcsszavakra indított Google-keresések éppen a mi tartalmunkra kalauzolják a potenciális ügyfeleket.

Olvass tovább

Speciális tartalmi marketing

Az interneten, pontosabban a weben, azaz az online felületeken folytatott tartalommarketing speciális területe az ún. keresőmarketing. Mint ismeretes, az utóbbi tevékenységi kör keretében a szakemberek a keresőtalálati listák felhasználása és a kulcsszavas helyezések befolyásolása révén igyekszenek kedvező piaci helyzetet szerezni az online világban valamely cég, vállalkozó, intézmény vagy más internetes entitás számára. Ehhez a SEM … Olvass tovább