A szövegtartalom optimalizált megjelenítése teszi lehetővé a felhasználó számára a zavartalan szövegértést. Ha az asztali számítógép képernyője eléggé széles (mostanában ez az alaphelyzet) és a felbontása is eléggé nagy (ami ugyancsak általános), akkor optimalizálatlan szövegmegjelenítés esetében túl hosszú sorokat kapunk és ehhez képest a normál betűméret kis sorközöket eredményez, aminek az a következménye, hogy a sorvégre érve és új sorra ugorva rossz helyen folytatjuk az olvasást, szemünk eggyel feljebb (gyakran) vagy eggyel lejjebb (ritkábban, de ez előfordul) ugorhat. Ez lassítja az olvasást, nehezíti az értelmezést, bonyolult, komplex szövegeknél kifejezetten akadályozza a megértést.
Képernyőszélesség, szöveg sorszélessége
A szövegmegjelenítő vagy -szerkesztő programok többsége lehetőséget ad annak beállítására, milyen széles legyen „a papír”, de egy .txt vagy .htm állomány megnyitása alapból a teljes képernyő-szélességben elterpeszkedő szöveget eredményezi. Ha ráadásul a betűméret is kicsi és sűrű a sorköz, szemünk belevész a betűtengerbe.
Mobilkészülékre optimalizált weboldalakon is főleg arra ügyelnek a programozók, hogy a tartalom jól jelenjen meg a keskeny kijelzőkön, azokon rendben is van, de asztali gépen vagy szélesebb képernyős laptopokon karszélességűek a szövegsorok, a képek otromba nagyok, a címekben pedig öklömnyi betűket találunk. A nagyon erősen eltérő kijelzőméretek szinte lehetetlené teszik, hogy egy közepes méretben csinos weboldal egyformán jól mutasson mondjuk 1600 és 320 pixelen. Ezért vált szükségessé, hogy ugyanannak a honlapnak legyen külön asztali gépre és külön mobiltelefonra optimalizált változata – ami igényes megjelenítés esetén azonban kétszer akkora programozói munkát követel.
Tartalomoptimalizálás laptopkijelzőre
Külön erre a műveletre általában nincs szükség, mert a jó felbontású kijelzővel forgalmazott laptopok számára szinte mindig megfelel az asztali PC-re optimalizált weboldal, így ezt a két képernyőfelületet optimalizációs szempontból egy kalap alá lehet venni és csupán arra kell törekedni, hogy a webtartalom 1024 pixel feletti kijelzőfelbontásnál teljes értékű legyen és kifogástalan felhasználói élményt nyújtson.
Optimalizálás táblagép-méretre
A táskaszámítógépekkel szemben a köztes helyet elfoglaló tabletgépek és netbookok esetében voltaképp egy harmadik optimalizációs verzióra lenne szükség, mert ezeken a platformokon mind a teljes képernyős változat, mind az okostelefonos keskenyítés torzan jelenhet meg. Ha mobilon normális, hogy az oldalsávok eltűnnek a képernyőről, tableten indokolt a perifériás tartalmaknak is zavartalanul megjelenniük, ám ha megjelennek, akkor meg túl zsúfolt lesz a kép, vagy túl kicsik a betűk, vagy túl kevés tartalom látszik egyszerre a keskenyre szűkülő főhasábból a monitoron.
Marketingszempontok: mi látszik legfelül?
A honlaptartalom optimalizálás laptop- vagy más kijelzőszélességre azonban nemcsak technikai kérdés. Marketing szempontból inkább azt kell mérlegelni, hogy mondjuk egy webáruház esetében mi kelti fel a látogató figyelmét, és hogy vajon a top tartalmi elemek milyen kijelzőkön hogyan jelennek meg, mi és mennyi látszik legfelül. Igaz ugyan, hogy a mobileszközök részaránya egyre nő a felhasználói oldalon, ám
a hagyományos személyi számítógépet vagy nagy méretű táskagépet használók is eléggé tetemes vásárlói szegmenset képeznek ahhoz, hogy erre a kérdésre fokozott mértékben fókuszáljanak a tartalommarketing szakértői és az online tartalom optimalizálói is.
Érdemes tehát odafigyelni arra, hogy a divatossá vált mobilbarát honlapokon közzétett webtartalmak asztali PC és laptop monitorokon is teljes értékű felhasználói élményt nyújtsanak.