Rövid távon jó a taktika, de hosszabb távon csakis a pontosan kidolgozott stratégia vezethet a siker eléréséhez. Így tartja a közvélekedés, és nagyrészt a marketingszakma képviselői is ekként vélekednek. Úgy általában igazuk is lehet, azonban egy-egy speciálisabb területen, mint amilyen az online szféra, megfogalmazhatók ezzel ellentétes vélemények is. Jelesül: mivel az internet, a web és az online kommunikáció világában minden tartalom, jelenség és összefüggés eléggé efemer jellegű, ezért könnyen juthatunk arra következtetésre, hogy
az online tartalmak gyorsan változó, állandóan átrendeződő világában a gyors alkalmazkodás készsége és a jó taktikai érzék fontosabb, mint a hosszabb távra kidolgozok okos stratégiák.
Merthogy ahol a dinamikus változások rövid idő alatt átrendezhetnek nagyobb struktúrákat, akár az alapokat is felforgatva, ott bizony az ad hoc megoldások és a jól érzékkel adott azonnali spontán reakciók jobb eredményt hozhatnak, mint a nagy időközökre tervezett stratégia tervek. Az online világ nem mindenben és nem mindig követi a más területeken végzet megfigyelések és elemzések általános trendjeit, a változások gyakran váratlanul történnek, robbanásszerűen törhetnek be a piacra új szereplők és fenekestül felforgathatják a fontossági sorrendeket. A dolgok kiszámíthatóságába vetett hitt nagy bukásokhoz vezethet abban a szférában, amelynek a kiszámíthatatlanság a fő karaktere.
Az internetes tartalomkeresés
Ki gondolta volna tizenöt-húsz évvel ezelőtt, hogy az internetes tartalomkeresés, illetve az ennek való megfelelés (ennek tudománya a keresőmarketing) az online világban a piaci siker egyik, ha nem a legfőbb meghatározójává válik? Ki számíthatott arra, hogy mára egyetlen első hely a Google keresőben valamely cég – termék – szolgáltatás számára többet jelenthet az üzleti siker elérésében, mint tévéreklámokra elköltött busás összegek?
Az Y, de még inkább a Z generáció tagjai már nem a televízióban húszpercenként lenyomott hirdetések alapján tájékozódnak, nem bámulják a tévéshop agyonsulykoló termékbemutatóit, hanem odaülnek laptopjuk elé vagy felkapják a tabletjüket és rákeresnek a gugliban arra, amit rendelni, vásárolni, igénybe venni kívánnak. A bájolgó félmeztelen csinibabák vagy ‘olyan, mint én’ háziasszonyok, továbbá latin szeretők vagy tisztes őszes öregurak képében mosolygó pojácáknak már egyáltalán nem hisznek, ellenben fenntartás nélkül hisznek a Google találati rangsorában. és a keresőtalálati listák TOP helyezettjeinek kínálatából választanak.
Facebook – a tartalommarketing nagyhatalom
Vagy itt vannak a közösségi szájtok. Ki jósolhatta volna meg, hogy a Fecebook ilyen mértékben átjárja-áthatja és százmilliók esetében meg is határozza a kor emberének életét? Hogy lassan már nemcsak ajánl nekünk, hanem dönt is helyettük abban, milyen online tartalom érdekel bennünket, mi az, amire rákattintunk? Ki gondolta, hogy vásárlók százezreit hozhatja, ha valaki tudja, hogyan kell ott lenni a fészen és miként kell a megosztott tartalmakhoz lájkokat begyűjteni, hogy még többekhez eljusson kínálatunk?
Az okostelefonon megjelenő tartalom marketingértéke
De felhozhatjuk az okostelefonok példátlan térhódítását is. Hol van az a merketingstratéga, aki 25-20 éve belevette hosszú távú üzleti terveibe azt, hogy az éjjel és nappal egyaránt bekapcsolva magunknál tartott, velünk utazó és étkező, dolgozó és kiránduló maroknyi kütyük kijelzője válhat a legfontosabb reklámfelületté, és ami ezen meg tud jelenni, az nyerő, ami viszont nem, az nagyjából bukásra van ítélve.
És mindez még egymásra is ráerősít, amikor mobilról guglizunk és fészbúkozunk…
Az online tartalmak marketingjében a taktika válik stratégiává
Vagyis: az a cég, amely mondjuk az ezredfordulón hosszútávú marketingstratégiájában nem szánt (mert nem is szánhatott) kiemelkedő szerepet a Google keresőmarketingnek, a Facebok-os és okostelefonos tartalommarketingnek (hanem mondjuk a nyomtatott sajtó és a televíziós szereplés piaci lehetőségeit felmérve tervezett), az sutra teheti akkori hosszú távú terveit – már javában kárba is veszett az akkor a belefektetett rengeteg munka és pénz. Viszont az olyan cég, amelynek esze ágában sem volt 15-20 évre előre tervezni, hanem mindig csak taktikázott és ad hoc módon azonnal reagált egy-egy új technológia vagy platform megjelenésére – annak a vállalkozásnak most már bőven vannak kulcsszavakra optimalizált és a Google első oldalán szereplő termékoldalai, erős tartalmakkal intenzíven jelen van a közösségi térben és okostelefonra letölthető mobilalkalmazások révén teszi lehetővé, hogy éppen az ő termékével, szolgáltatásával kapcsolatos információj legyenek a legkönnyebben elérhetők.
Az online tartalmakkal operáló marketing területén tehát a helyes stratégia az, ha nincsen hosszú távú stratégiád, viszont van operatív cselekvési terved, amely mindig az aktuális viszonyok ismeretében formálódik meg,
s amelyről tudod, hogy abból, ha ma hatásos, nem következik az, hogy holnap is érdemes lesz használnod.
Tartalom-marketing-stratégia
Az tartalommarketing stratégia az online tartalmak világban nem hosszú távú tervezés formájában eredményes, hanem akkor, ha a változásokhoz való alkalmazkodásban és a gyors reagálókészséggel kidolgozott ad hoc cselekvési tervben ölt testet. Manapság a taktika lett a jó marketingstratégia. – Online marketing, Google keresőmarketing stratégia, online tartalom optimalizálás
“Online tartalommarketing stratégia” bejegyzéshez 1 hozzászólás