A napelemes rendszerek kétség kívül a jelenlegi legnépszerűbb megoldást kínálják azok számára, akik szeretnének függetlenedni az áramszolgáltatóktól, vagy csak egyszerűen jobban preferálják a megújuló energiaforrásokat. Azonban a napelemes rendszerek esetében örök kérdés a teljesítmény, hiszen ettől függ az is, hogy mennyit termelhet számunkra rendszerünk. Az alábbiakban összegyűjtöttünk X tényezőt, ami befolyásolja a napelem teljesítményét.
Napelem teljesítményét befolyásoló tényezők
A napelemes rendszerek telepítését megelőzően a tervezési szakaszban számos olyan tényezőt sorra vesznek a kivitelezők, melyek a telepíthetőséget vizsgálják. Ezek közül jó néhány a teljesítményre is hatással vannak. Ezek vizsgálata azért indokolt, mert a túl sok negatív hatású tényező eredményeként, akár még az is előfordulhat, hogy nem éri meg napelemet telepíteni bizonyos helyekre. Az alábbi tényezők e szempontból mindenképp relevánsak:
- földrajzi elhelyezkedés (az éves napsütéses órák száma)
- időjárás
- napelemek hatékonysága
- napelemek tájolása (melyik égtáj irányban szerelhető a rendszer)
- napelemek dőlésszöge (ezt a tető dőlésszöge határozza meg)
- árnyékoltság
- inverter hatékonysága
- esetleges kábel veszteség
Földrajzi elhelyezkedés
Földrajzi elhelyezkedés szempontjából szerencsére Magyarország igen kedvező helyzetben van, hiszen napsütéses órákban gazdag terülten helyezkedik el kis országunk. Ráadásul a szórt és a direkt napfényből is egészen egyenletes módon jutna ha az országos átlagokat vizsgáljuk. Emiatt kiegyenlítődnek az országos viszonylatok.
Időjárás és hőmérséklet
A napelemek hatékonyságát nagyban befolyásolja a hőmérséklet. Minél melegebbek a panelek, annál kevésbé hatékonyak. A hőmérsékleti együttható, a környezeti hőmérséklet, valamint a telepítés típusa mind befolyásolják a napelem panelek hatékonyságát, tehát ezáltal a napelemek teljesítményét is.
Napelem hatékonysága
Az alapvető hatékonyság is befolyásolja a teljesítmény. A különböző típusú napelemek különböző hatékonysági mutatókkal rendelkeznek. A legelterjedtebb napelem típusok a poli- valamit monokristályos napelem panelek, melyek hatékonysága közel azonos, de az egyéb jellemzőik miatt épp ellenkező téren nyújtanak jobb hatékonyságot.