Okostelefon, tablet és laptop vezeték nélküli töltése
Mi szól mellette és mi ellene?
Már mindnyájan hallottunk a vezeték nélküli mobiltelefon töltőkről. Első hallásra ez a perspektíva csábítóan hangzik. Sokunk számára meglehetősen elegünk lett azokból a vezetékekből, amelyeket minden alkalommal a telefonhoz, illetve tablet és laptop készülékünkhöz kell csatlakoztatni, miközben állandóan zavarják a hardvereszköz használatát – néha a mozgásunkat is. Eközben rádöbbenhetünk arra, hogy
az okoseszközök alapvető problémája talán a mai napig az akkumulátor töltése.
Összeszereltségtől függően mindegyiket nagyjából naponta kell tölteni. Arra gondolhatnánk, hogy a vezeték nélküli töltés minden problémára megoldást ad, de így van-e ez valójában? Arra keressük a választ, mi is az a vezeték nélküli töltés, hogyan is működik, és milyen előnyei és hátrányai vannak.
A vezeték nélküli töltés nem számít újdonságnak, bár sokan csak most találkozunk vele. A fogkefék, az elektromos borotvák már a 90-es években is hasonló megoldásokkal töltötték akkumulátoraikat. Elég hosszú ideig az adott technológián belül nem történt semmilyen újítás.
Az elv ebben az esetben is ugyanaz – a mobiltöltőben is elektromágneses mezőt használnak. Erre a célra két indukciós tekercset alkalmaznak, amelyek közül az egyik töltőkészülékbe a másik a telefonba vagy más eszközünkbe van beépítve. Ahhoz, hogy a készülék töltődjön, el kell helyezni egy áramforráshoz kapcsolt töltőpadon.
A telefonok vezeték nélküli töltésének funkcióját szinte valamennyi ismert mobiltelefon-gyártó támogatja. Ugyanakkor a cégek csak korlátozott számban jelentettnek meg a piacon olyan telefonokat, amelyekbe már be van építve a vevőtekercs. Az utóbbi modellek esetén egy vezeték nélküli töltés vevő modul megvásárlásával és a készülékbe történő egyszerű beépítésével vezeték nélkül tölthetővé válik a telefonunk. Egy másik megoldás – a vezeték nélküli töltőtok –, amelybe elhelyezzük a készüléket.
A piacon számos jelentős cég ajánl saját szabványt a vezeték nélküli töltésre. Az adott terület nagy szereplői a következő szabványokkal rendelkeznek:
- Qi (Wireless Power Consortium)
- WiPower (The Aliance For Wireless Power)
Mivel a két töltési eljárás hasonló elven működik, de mégsem kompatibilis egymással, ezért fontos, hogy mielőtt bármilyen kiegészítőt vásárolunk, győződjünk meg róla, hogy az alkalmazható-e a telefonunkhoz.
A technológia, ha több nehézséggel is, de jól működik nagyobb és áramigényesebb mobil eszközök, táblagépek, transzformer laptopok esetében is.
Dell Latitude 7285 – a vezeték nélkül tölthető laptop
Nemrégiben a Dell dobra piacra A világ első vezeték nélkül tölthető laptopja marketingszlogennel a Dell Latitude 7285 hibrid modellt (képünkön), amely táblagépként és noteszgépként egyaránt használható. Ez egy igen vékony szétcsatolható transzformer készülék, vagyis az ilyen laptopok használhatók szimplán tablet módban, vagy hozzácsatolva a billentyűzetet teljes értékű notebook számítógépként.
A készülék alapára 1200 USD, a vezeték nélküli töltés mint extra opció vásárolható meg hozzá egy specialis billentyűzet-panel (Wireless Charging Keyboard – 380 $) és egy alátét (Charging Mat 200 $) formájában. A hálózati áramhoz ez utóbbi alátétet kell csatlakoztatni, s az erre helyezett eszköz akkumulátora közvetlen csatlakoztatás nélkül feltöltődik.
Végül pedig térjünk rá a cikk címében feltett kérdésre:
Mi szól a vezeték nélküli töltés mellett – és mi szól ellene?
Mellette:
- a készüléket nem kell összedugnunk semmivel;
- a telefont vagy más hardvereszközt egy mozdulattal levehetjük a töltőről, és máris használhatjuk.
Ellene:
- a szokásosnál hosszabb töltésidő;
- a töltés alatt nem használhatjuk a telefonunk legtöbb funkcióját;
- kevés készülék rendelkezik beépített vevőtekerccsel.
- nem túl nagy a Qi kompatibilis telefonok listája
Mint látjuk, egyelőre sokkal több érv szól a vezeték nélküli töltés ellen, mint mellette. A jövőben a technológia fejlődésével, amikor már bizonyos távolságról is lehet tölteni mobilunkat, az eljárás jelentős áttörést hozhat.