A linkmarketing a weboldalakon elhelyezett linkek marketing-célú felhasználását jelenti, de utalhat a linkekkel való kereskedésre is.
A szóban forgó szóösszetételnek (link+marketing) több értelmezése is lehetséges, ezek főként abban térnek el, hogy
- linkek által végzett marketingtevékenységet;
- vagy a linkekre vonatkozó tevékenységet;
- avagy linkekkel végzett munkára irányuló marketinget
értünk-e alatta. Vagyis a link mint olyan egyaránt lehet tárgya, célja, eszköze a marketingfolyamatnak, indulhat irányából és mutathat őrá a tevékenység, illetve történhet általa az üzleti célú online működés. Gyors példa a három típusból:
1. Például egy mobilszolgáltató cég weboldalának linkjeit regisztráljuk szakmai linkkatalógusokba abból a célból, hogy az adott honlap sok helyről legyen elérhető és az elhelyezett linkek révén keresőtalálati pozíciója is növekedjen; illetve cikkeket írunk különböző oldalakra és ebben szerepeltetjük a cégoldalra mutató hiperhivatkozást – ebben az esetben linkek révén végzünk online marketing munkát, aminek lényege a voltaképpeni linkprofil építés.
2. A keresletet felmérve mobilmarketinggel és sms-küldéssel kapcsolatos témájú oldalakat készítünk és ezeken más honlaptulajdonosok számára kínálunk fizetett linkelhelyezést, illetve ellenkezőleg, mi vásárolunk támogató linkeket saját céljainknak megfelelő oldalakon, esetleg linkcserét ajánlunk vagy kérünk – lényegében kereskedünk a linkekkel, s ehhez megfelelő marketinges munkát végzünk, például ezt a tevékenységünket hirdetjük oldalainkon, online fórumokban, szakmai lapokon.
3. Weboldalainkon a linkek fontosságáról cikkezünk, kifejtjük, hogy képesek vagyunk releváns tartalmú webhelyeken értékes linkeket elhelyezni és a szakértői pontossággal megalkotott linkszövegek révén a hivatkozott webhely előmenetelét nagyban elő tudjuk segíteni – ezzel ügyfeleket igyekszünk szerezni, akik megbíznak minket linképítő munkával, mert hisznek abban, hogy ha a saját weboldaluk is feljön a találati rangsorban, akkor a Google ingyen szállítja majd a vásárlókat.
Akkor tehát végül is
Mit jelent a linkmarketing?
A fentiekből következik, hogy egységesen kompakt meghatározást nehéz adni, mivel egymástól eltérő folyamatok állhatnak a hiperhivatkozásokkal kapcsolatos tevékenységek mögött. Talán helyes úgy fogalmazni, hogy
Általános esetben, puszta említéskor, illetve a leggyakrabban használt értelmezés szerint a linkmarketing a weboldalakon elhelyezett linkek marketing-célú felhasználását jelenti. Ha nem pontosan, vagy nem csak ezt értjük rajta, érdemes konkretizálni, hogy mit is.
De megkísérelhetünk olyan meghatározást is adni, amelyben a legfőbb jelentések mindegyike benne foglaltatik arra nézvést, mi a lényeg:
A keresőmarketing területén a linkmarketing a keresőtalálati listákat befolyásoló linkek marketing célú használatával, adás-vételével, weblapokon való szerepeltetésével és a velük való munkával összefüggő marketingtevékenység.
Linkprofil építés, prémium linképítés
A linkprofil az egy bizonyos webhelyre mutató összes linkből álló hátteret jelenti. Ennek a háttérnek igen sok tulajdonsága érdemes a figyelembe, úgymint nagysága (hány hivatkozásból áll), sokrétűsége (hány domain, aldomain, IP-cím alól, hány országból érkeznek a linkek), minősége (a linket küldő oldalak mennyire értékesek és a céloldallal összefüggésben a tartalmuk mennyire releváns), hálózata (mind külön magányos link-e avagy a linkelő webhelyek egymást is hivatkozzák), az oldalon használt linkszövegek változatossága (ezen belül a kulcsszavas horgonyszövegek aránya), mélysége (mi a főoldalra és az aloldalakra mutató linkek aránya) stb., stb.
A támogatói profil felépítése igen kényes feladat. A linkhálózati struktúrák megfelelő kialakítása nagy szakértelmet és sok gyakorlati tapasztalatot igényel, mivel a 2012-ben élesített és azóta folyamatosan fejlesztett Google-keresőalgoritmusok szigorúan szankcionálják (hátrasorolják vagy kitiltják a kulcsszavas listákról) a feltűnő gyorsasággal létrejött, nem természetes, manipulatívan egyoldalú, illetve koncentráltan kulcsszavas linkháttérrel támogatott weboldalakt. Manipulációnak számít a sok egyforma anchor text, a többször ismétlődő kölcsönös, piramis alakzatú vagy körkörös hivatkozás-mintázatok, de büntetési tétel a linkgyűjtő katalógusokban való túlzott számú regisztrálás is. A jól felépített linkrendszer a természetes fejlődés jegyeit mutatja, kontextusában organikus összefüggéseket mutat a céloldallal. A keresőszempontokat messzemenően figyelembe vevő, a szemantikus háló gócpontjait követő kreatív munkát joggal nevezik a SEO-ban prémium linképítésnek – ára is magas, mert nem merül ki PR-cikkek sorozatgyártásában elhelyezésében. A public relation anyagok és jól megírt marketingszövegek persze fontosak, de az igényes mester ennél hatékonyabb fogásokat is ismer. Jó pénzért tippeket is ad.
Érdekesség a magyar webről
A fogalom legprimitívebb definíciója, amit az interneten találtunk, egy magát „marketing professzornak” nevező „szakértőtől” származik. Ezzel a mondattal indítja a meghatározást:
Akkor beszélünk linkmarketingről, ha egy oldal kiteszi a linked a saját oldalára.
A linkmarketing jelentése általában: a keresőmarketing és keresőoptimalizálás területén a kulcsszavas találati listákat befolyásoló linkek weboldalakon való szerepeltetésével összefüggő, illetve ezekre irányuló marketingtevékenység, leegyszerűsítve linkelhelyezés, linképítés vagy linkkprofil építés. Tartalmi alapú link marketing, keresőmarketing tanácsadás, kreatív linkprofil építés, prémium linképítés szövegösszefüggések alapján, releváns linkek – elhelyezés optimalizált és keresőbarát weboldalakon
“Mi a linkmarketing a keresőoptimalizálásban?” bejegyzéshez 2 hozzászólás
Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.