Keresőmarketing – SEM

A keresőmarketing meghatározása és határai

Keresőmarketing - google, SEM
Keresőtalálatok optimalizálása marketing célból – és marketing eszközökkel

Mi a keresőmarketing?

Hiába veszünk kezünkbe vaskos könyveket és hiába böngészünk a neten órákig, még a részletes szakmai leírásokban is ritkán találunk pontos definíciót, inkább csak körülírást, annak számbavételét mi minden tartozik az adott fogalomkörbe. A felületesebb meghatározások készítőinek a keresőmarketingről az a legfőbb mondanivalója, hogy annak legfontosabb részét a keresőoptimalizálás képezi. Ami persze igaz, de aki így fogalmaz, a könnyebbik utat választja és közel jár azokhoz, akik a két szót egymás szinonimájaként használják. Holott itt hierarchikus viszonyról van szó: a keresőmarketing gyűjtőfogalom, számos módszer és tevékenység tartozik alá, és ezek egyike valóban a keresőoptimalizálás, de véleményünk szerint épp ilyen fontos a tartalommarketing, s közösségi marketing, továbbá a pénzfizetéssel kísért eljárások. Lényegében minden olyan tevékenység keresőmarketingnek minősül, amely közvetlen összefüggésben áll az internetes keresési eredménylistákkal, illetve azok felhasználásával és javításával. Ezzel szemben a klasszikus értelemben vett keresőoptimalizálás a fizetett megoldásokkal nem foglalkozik és kizárólagosan az organikus (tehát normál, nem hirdetett) keresőtalálatok javítása a célja, s ezt hagyományosan tartalomoptimalizálással és linkprofil építéssel éri el.

Helyes tehát, ha definíciónkban így fogalmazunk:

A keresőmarketing (angolul Search Engine Marketing, SEM) az online marketing speciális ágazata, amely az internetes tartalomkereső programok (Google, Yahoo, Bing, Baidu, Ask, Tango, Bluu, Johu, Yandex) kulcsszavas találati listáinak a felhasználása és célzott befolyásolása révén juttat valamely támogatott weboldalt kedvezőbb üzleti helyzetbe a weben.

Mivel magyar nyelvterületen az összes indított keresésnek kb. a 96 %-a a Google keresőprogrammal történik, így helyes erre fókuszálva Google keresőmarketing tevékenységről, folyamatokról, metódusokról beszélni.

A keresőmarketing határai

Tartalommarketing, közösségi marketing, PR

Gyakran nehéz pontosan megmondani, hol érintkeznek és miben válnak külön az egyes marketingfolyamaton az online világban. Önmagában például a tartalommarketing külön áll a keresőmarketingtől, mert célja egy termék, márka, brend vagy cég megismertetése és népszerűsítése, és ezt értékes tartalmak készítésével és publikálásával éri el. Ám ha alapvetően azt vesszük figyelembe, hogy ezek a publikációk közvetve (a benne elhelyezett linkek révén) vagy közvetlenül (pl. a márka iránt felkeltett érdeklődés okán megugranak a névre való rákeresések a neten) hatnak a kulcsszavas találati rangsorra, akkor a tartalommarketing is besorolható a keresőmarketinges eljárások sorába. Ugyanígy a közösségi marketing is egy más műfaj, de mivel bizonyított tény, hogy a közösségi szájtokon nagy érdeklődésre számot tartó profilok összekapcsolása tematikus weboldalakkal befolyásolja az utóbbiak internetes keresettségét és javítja találati pozícióit. Tehát a sok követőnek, a sok megosztásnak és a nagyszámú tetszésnyilvánításnak, sőt, az élénk kommentelésnek befolyásoló ereje van az adott témát (szolgáltatást, márkát, brendet) megjelenítő weblap  keresőtalálati szereplésére, ennél fogva a social marketing is, akárcsak a content marketing, besorolható a SEM eszközei, eljárástípusai közé.

Vagy nézzük a public relations tevékenységet, ezen belül a PR-cikkek megjelentetését. Normál esetben egy ilyen cikk célja valamely áruféleség értékesítésének az elősegítése (megrendelője általában maga a gyártó vagy forgalmazó cég) és az olvasók meggyőzésére irányul, ezért a publikálás helyéül magas olvasottságú felületet választanak. Ám a keresőmarketingben a PR-cikk-elhelyezés egészen más szerepet tölt be, maga a szöveg voltaképp csak csomagolóeszköz, a lényeg a cikkben elhelyezett hiperhivatkozás, a szöveges link – ez ugyanis az adott témában illetékes honlapra mutatva közvetlenül befolyásolja annak kulcsszavas helyezéseit a Google-találatok oldalain (ezek neve: SERP). Ezen a réven a PR-cikk írás és publikálás online felületeken szintén SEM-munkának minősül. (Itt most arra a különbségtételre nem térünk ki, hogy amennyiben a PR-anyag megjelentetése pénzfizetéssel történik valamely weboldalon (pl. hírportálon), akkor ez keresőmarketing, de nem keresőoptimalizálás, viszont ha a cikk előállítója és publikálója ugyanaz, aki az adott honlap optimalizálásával foglalkozik és saját munkája kereteiben végzi a cikkírást és publikálást, akkor ez a SEO körébe tartozó linképítő tevékenység.)

AdWords-kampány

A SEM körébe tartoznak a Google-hirdetések. A világcég újabban már négy fizetett linkhirdetést jelentet meg a találati listák élén. Ezekre színes címkék hívják fel a figyelmet (újabban zöldek: Hirtedetés), egyben jelzik, hogy az adott weboldal nem tartalmi adottságai és nem külső webtámogatás révén került az élre, hanem csupán azért, mert a honlaptulajdonos fizet azért a Google-nak, hogy bizonyos kulcsszavakra történő kereséseknél szerepeltesse. A módszer költséges, mert kattintások után történik az elszámolás, és ugyebár nem lesz minden kattintásból megrendelés, vásárlás. Továbbá, ha megszűnik az AdWords-fizetés, a weblap azonnal eltűnik a listáról.

Éppen ezért az AdWords hirdetési kampány indítását átgondolt üzleti konstrukció esetén érdemes indítani, a kulcsszavakat gondosan kell megválasztani. Számít az időzítés, a lokáció, figyelni kell a konkurenciát… Az Adwords egy kis külön tudományág a keresőmarketingen belül. Leginkább azoknak ajánlható, akik a honlapjukkal az organikus találatok között nem számíthatnak jó eredményre. Akik viszont ez utóbbi lehetőségben gondolkoznak, azoknak célszerű

a klasszikus keresőoptimalizálás

lehetőségével élni ahhoz, hogy a normál (nem fizetett) találatok közt érjenek el TOP helyezést. A SEM részét képező SEO (Search Engine Optimization, keresőoptmalizálás) két területen fejti ki hatását. Az első a honlaptartalom: ennek relevánssá és keresőbaráttá tétele (azaz optimalizálása) segítheti elő a sikert, a második a külső webtámogató rendszer, a linkprofil felépítése. A felkészült és Google-elvárásokat pontosan ismerő szakember e két területet szerves egészként kezeli és kreatív módszerekkel végzi.


kereső marketing - seo-szakértő
Keresőmarketing: Google helyezésjavítás

Rövid meghatározás:

Mi a keresőmarketing? > A keresőmarketing online marketing ágazat, mely a tartalomkeresők kulcsszavas találati rangsorában juttat valamely támogatott weboldalt kedvezőbb helyezéshez, ezzel érve el forgalomnövekedést.

Ajánlott bejegyzés:

Szószedet, optimalizációs long tail kulcsszavak: online közösségi marketing, pr-cikk elhelyezés weblapon, tartalommarketing és public relations, weboldal tartalomoptimalizálás, google keresőmarketing, kreatív linkprofil építés, online tartalom optimalizálása, google kereső marketing, tartalmi alapú linképítés, támogatott honlap, adwords kampány

“Keresőmarketing – SEM” bejegyzéshez 3 hozzászólás

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.